Poštovani doktore, pre 4 godine, preležao sam gnojnu anginu (bol pri gutanju, enormno uvećani krajnici i sl.). Upala je trajala oko 3 nedelje, s tim što je bol prestajao pa se vraćao u tom periodu. U tom periodu, a i kasnije, jer su mi tonzile i danas prilično uvećane, iako nemam ni upalu ni bakterije u nalazima niti ikakve bolove i probleme, posetio sam 4 doktora. Lekar opšte prakse kod kog sam poslednji put bio mi je rekao da postoji mogućnost da mi je tkivo sraslo zbog duge upale, jer je po rezultatima video da nemam upalu, niti bakterije. Skoro sva 4 lekara kod kojih sam bio savetovali su različito, neki da operišem krajnike (naročito specijalista ORL), a neki da nije nužno, jer ću izgubiti tu "branu" ka disajnim putevima. Možda pitanje nije baš za Vas, ali kako je hirurgija u pitanju, možda zaista treba da operišem krajnike, pa Vas pitam da li je to neophodno, a u rubrikama nema ORL-a, pa ne znam kome da postavim pitanje. Bio bih zahvalan ako bi odgovorio i neko od Vaših kolega kome je sve ovo bliže. Unapred zahvalan

    Odgovoreno: 06. 05. 2008.
    • Smatram da su operacije potrebne samo ako postoji medicinska indikacija. Za operaciju tonzila indikacija je ponovljene (ceste) upale krajnika koje zahtevaju agresivnu antibiotsku terapiju. Ako nemate ceste angina i ako se angina javila samo jednom i od tada nemate problema ne vidim razlog za izvodjenje operacije.
      ass dr med sc Dragan Milic