Postovani doktore, zanima me da li je povišena rektalna temperatura kod mogućeg apendicitisa(bolan trbuh ileocekalno, loš apetit...) siguran dijagnostički znak da se radi o upali u abdomenu..naime, cula sam da mnogi kirurzi više ne mjere temperaturu rektalno jer smatraju da nije pouzdan znak upale, a pouzdanije metode koje koriste su uzv ili ct abdomena..zanima me vaše mišljenje, treba li mjeriti temperaturu ili ne?!staziram u bolnici, unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.

    Odgovoreno: 28. 04. 2008.
    • Postovana,
      Povisena rektalna temperatura nije siguran znak upale slepog creva. UZ i CT pregledom takodje ne mozete dijagnostikovati upalu slepog creva. Dijagnoza se postavlja uzimajuci u obzir klinicki pregled (bolna osetljivost u ileocekalnoj regiji), paramete krvne slike (poviseni leukociti) i razliku izmedju rektalne i aksilarne temperature (vise od 1 stepena C). Cesto se ipored svih ovih pozitivnih znakova intraoperativno nadje gotovo normalno slepo crevo. Limfno tkivo slepog creva ima istu histolosku gradju kao limfno
      tkivo krajnika te je posledicna upala slepog creva cesta u sklopu tonzilita ili gripa i obicno spontano prolazi bez ikakve terapije.
      ass dr med sc Dragan Milic