Poštovani dr. Miliću, molim vas da mi odgovorite na sljedeće pitanje.Imam 22 godine. prije četiri godine su mi doktori otkrili lupus erithematodes. Četiri godine nisam imao nikakvih ozbiljnijih posljedica. Simptomi moje bolesti su se počeli pogoršavati ovog proljeća, mada opet bez ozbiljnijih posljedica. Prije dva mjeseca na desnoj nadlaktici pojavilo se nešto za što je moj doktor(reumatolog) tvrdio da je hematom. Punktacijom je iz abscessa, kako stoji u nalazu, evakuisano je oko 60 ccm. gnojnog sadržaja. U nalazu iz biohemijskog labaratorija stoji ''da nema bakterijskog povećanja'' Pošto se abscess ponovo povećavao, iznova je urađena punktacija i ovog puta je evakuisano još gnojnog sadržaja, ali izrazito manje nego prvi put. Sad moj doktor (reumatolog) tvrdi da toga ima još i da ne može da mi uključi terapiju imunosupresivima(resochin), jer to, navodno, može da raznese abscess u bilo koji dio tijela(na bilo koji organ). Međutim, ortoped koji mi je sanirao abscess tvrdi da je nalaz sterilan, da nema potrebe za ponovnom punktavijom i da bez problema mogu uzimati terapiju, bez bojazni da bih mogao imati posljedica. Kako da se postavim u ovakvoj situaciji. Također niko i ne spominje uzrok navedenog abcessa. Napominjem da se nisam fizički opterećivao i da se taj abscess pojavio tek tako. Sad trenutno imam bolove u ramenu, ali ne u predjelu abscessa, nego malo naviše, bliže vratu. Da li postoji ikakva povezanost između lupusa i spomenutog abscessa (jer nalaz na ANA antitijela je pozitivan,3+++,anti-ds DNA je negativan, C4 je također povišen)? Unaprijed hvala!

    Odgovoreno: 25. 04. 2008.
    • Svako autoimuno oboljenja pa i lupus moze imati brojne manifestacije bolesti. Cinjenica je da nauka jos uvek ne daje jasne odgovore na mnoga pitanja kada se radi o autoimunim oboljenjima uopste. Pojava abscesa svakako moze biti posledica lupusa a mehanizam nastanka moze biti razlicit. Svaki
      absces se leci drenazom i ja predlazem da redovno proveravate parametre zapaljenja kao sto su broj leukocita, telesna temperatura, vrednosti fibrinogena i C reaktivnog proteina (CRP). I ja smatram da mozete da uzimate terapiju ali oprezno. Cinjenica je takodje da cete u buducnosti verovatno sve cesce imati razlicite klinicke manifestacije bolesti sto zahteva oprez i adekvatno lecenje.

      ass dr med sc Dragan Milic

Komentari na pitanje: #4563

    • Radio sam bris jezika na candidu i uredan je, ali ja i dalje imam beo jezik, koristim daktanol gel i nistatin ali takodje nepomaze, a sto je najgore stalno imam ucestalu temperaturu. Zanima me da li je moguce da imam neku drugu bakteriju i da li zbog nje imam tu temperaturu koja me muci?. Unapred hvala