Imam dva pitanja za vas. > Prvo je sta u krvnoj slici predstavlja LDH,a sta hematokrit. A drugo pitanje je sta preporucujete kod anemije moje majke (39god.) kojoj su hemaglobin i eritrociti na donjoj granici a gvozdje joj je na sredini(oko 23).Koje preparate treba da uzima?

    Odgovoreno: 15. 07. 2007.

    • Postovani, LDH je enzim lakat dehidrogenaza ukljucen u slozene procese razgradnje glukoze u svim celijama naseg organizma. Aktivnost ovog enzima u serumu se povecava u stanjima ostecenja celija pri cemu se on tada oslobadja iz njih. Veoma cesto, medjutim, njegov porast moze biti posledica i predugog cuvanja krvi pre nego sto se u laboratroiji zapocne analiza uzorka, pa zato napominjem da interpretaciju vrednosti ovog enzima nije pozeljno raditi bez drugih propratnih nalaza i uvida u stanje pacijenta. Hematokrit predstavlja odnos celijskog dela krvi prema tecnom delu. Na pitanje koje se tice eventualne anemije kod vase majke, nije moguce odgovoriti bez klinickog pregleda, odnosno podataka o postojanju drugih bolesti, mogucim krvarenjima itd.... Navedeni podaci nisu dovoljni. Ukoliko ste kojim slucajem iz Nisa ili okoline, mozete se javiti u specijalisticku ambulantu nase Klinike za Hematologiju kako bi upotpunili pregled i procenili eventualnu potrebu za lecenjem Srdacni pozdravi vas Dr Marjanovic