postovani doktore moj otac ima uvecanu limfnu zlezdu na vratu i koristio je neke lekove ali se ona opet uveca doktori predlazu biopsiju ali on nikako to ne prihvata jer se plasi , interesuje me kako se to radi ( dali se sece ) i dali to rade samo u g.bolnici? unapred hvala .

    Odgovoreno: 08. 06. 2007.

    • Da, biopsija se radi u bolnici. Ako je lako dostupna hiruskom radu, cesto se radi u ambulantnim uslovima i to u lokalnoj anesteziji mada i u ti uslovima morate sa sobom doneti predhodno prikupljenih par svezih analiza (krvna slika, EKG, misljenje anesteziologa odnosno interniste) kako bi hirurg imao pocetne podatke o sposobnosti bolesnika da izdrzi tu najcesce kratkotrajnu i jednostavnu proceduru. Ponekad je zlezda veca i urasla u vece krvne sudove pa je tada zahvat malo komplikovaniji i zahteva vecu paznju i bolju pripremu a izuzeno retko zahteva da se bolesnik primi na hirusko odeljenje i operise u opstoj anesteziji. Posto nisam imao informaciju o velicini zlezde vaseg oca dao sam vam uopsten odgovor a vi pronadjite onaj deo koji najvise odgovara nalazu kod vaseg oca. Recite svom ocu da ne treba ni predugo oklevati sa biopsijom da bolest ne bi suvise odmakla sto vas stavlja u situaciju da onda sve bude prekasno Pozdrav Dr Marjanovic