Postovani dr Marijanovicu, pre 8-9 godina dijagnostikovan mi je Morbus hodgkin III stadijum. Tretiran sam prvo hemijoterapijom, a nakon pojave recidiva obavljena mi je autologa transplantacija kostane srzi, plus radioterapija. Od tada (1999.) nemam nikakvih zdravstvenih problema i vodim potpuno normalan zivot, bez ikakvih lekova tj. terapije. Moje pitanje je- moja supruga i ja imamo ogromnu zelju da napravimo bebu. Da li uopste postoji mogucnost za tako nesto i ako je ima kolika je. Naravno, jako nam je bitno da znamo koliki bi rizik to mogao biti, kako za bebu, tako i za majku. Imam 34 godine

    Odgovoreno: 06. 06. 2007.

    • Postovani gospodine, Vasa namera je izvanredna i pokazuje pun stepen ozdravljenja i psihocijalne rehabilitacije. Imajuci u vidu agresivnost hemioterapiskih protokola, medjutim nije iskljuceno da su vase germinativne muske polne celije delom ili mozda i potpuno ostecene. Zbog toga bih vam savetovao da uradite spermogram kako bi ste sagledali to ostecenje i dalje u skladu sa tim preduzeli neophodne mere. Naime, postoji i nada da izvestan broj muskaraca ne ostane sterilan uprkos brojnim toksicnim procedurama koje su primili. Ako je spermogram uredan, sve je OK. Ukoliko medjutim ima nekih odstupanja najbolje je obratiti se androlozima odnosno mozda urolozima kako bi se stanje popravilo Puno srece vam zelim u tom procesu Pozdrav Dr Marjanovic