Postovanje Mojoj majci je februara na Niskoj klinici ustanovljena dijagnoza Hronicne Mijeloicne Leukemije. Inace, ona je pacijent dr. Ivana za koga smo culi da je dobar strucnjak u svojoj oblasi,ali Vi znate da pacijenti imaju jako puno pitanja a dr. Ivan Tijanic je strucnjak koji jako malo govori. Mene ipak zanimaju neke stvari u vezi njene bolesti, a tragajuci za informacijama na internetu pronasla sam ovaj sajt o vama. Kako mi je majka pricala da vas je upoznala dok je lezala nekoliko dana u bolnici, i naravno sve reci pohvale i na vas racun, resila sam da vam ovim putem postavim par pitanja. Na zadnjoj kontroli koja je bila juce tj. 7.5.2007. godine broj leukocita se smanjio sa 84,4 na 8,4, a lek koji koristi se zove Litalir,nisam sigurna koliko pije tableta dnevno. Dr. Ivan Tijanic joj je rekao da za sledecu kontrolu uradi test na Hiv, hepatitis C, i jos neke nalaze cije skracenice ne razumem,a sve to jer treba da pocne sa koriscenjem leka Glivek . Ali ono sto me nejvise zanima je to da je doktor rekao mami da da pismenu izjavu da vise nece radjati decu. To je mene najvise zabrinulo,naravno da nece radjati vise, ja i sestra smo vec odrasle i sad je nas red da radjamo, ali me zanima da li lek koji ce poceti da prima utice u nekoj vecoj meri na ostecenje reproduktivnih organa kao i svih ostalih organa u organizmu, i zasto testiranje na hiv i ostale virusne bolesti.Kakve efekte moze lek Glivek izazvati jer sam cula da je jedan od najnovijih na polju lecenja leukemije? Da li moze uticati na sposobnosti osobe koja ga prima i zasto on menja lek Litalir? Da li ce joj ! od toga otpasti kosa? Izvinjavam se ako sam vam ovom prilikom postavila suvise pitanja ili koristila ne bas strucne izraze, ja sam ipak pravnik, ali se trudim da saznam sto vise stvari. Nadam se da cu dobiti vas odgovor uskoro. Veliki pozdrav od Helene

    Odgovoreno: 10. 05. 2007.

    • Postovana Helena, Hvala vam na lepim recima. Ja se uglavnom trudim da svojim postupcima ne otezavam pacijentima ionako gorak zivot. Sto se Gliveka (Gleevec) tice rec je o leku "magicnom metku" koji selektivno inhibise (ali ne ubija) rast leukemijskih celija. Posto je rec o leku cija mesecna doza iznosi 5 000 evra -da dobro ste procitali, nisam pogresno otkucao, lek se odobrava po posebnoj zakonskoj proceduri koja je kopija procedure u Evropskoj uniji. To predvidja da je bolesnik bez virusne infekcije, da nece radjati (da ne bi mozda izazvao nenormalnosti ploda u slucaju da bolesnica nekim slucajem zatrudni) i citav niz drugih uslova. Zapravo polako ali sigurno mi ulazimo u vreme kada prava paijenta dolaze polako ali sigurno na prvo mesto(da vas tuzi, trazi otstetu ako nesavesno lecite ili ga niste o svemu obavestili). Kada se svi nalazi prikupe, o dobijanju leka odlucuje komisija lekara u Beogradu koja je veoma rigorozna i trazi dlaku u jajetu. I najmanji papir koji nedostaje moze diskvalifikovati pacijenta i ostaviti ga bez jako dobrog leka. Po mom misljenju najveca prepreka nasim bolesnicima je hromozomska analiza koja mora da se radi na svakih 6 meseci. (znaci, punkcija kostne srzi). Naime, pracenjem hromozomskog odgovora (koji se radi iz svezih celija srzi), svakih 6 meseci se prati efikasnost terapije i na osnovu njega komisija odobrava novu transu leka za obolelog. Ako odgovor nije zadovoljavajuci postoje 2 opcije Ili se povecava doza leka pa prati odgovor (posle izvesnog vremena) ili komisija ne odobrava nastavak lecenja Glivekom i usmerava sredstva na obolele kod kojih lek bolje deluje i bolje kontrolise hromozomska ostecenja. Lek je izvanredan, najbolji za tu leukemiju jer u roku od par dana potpuno normalizuje krvnu sliku i pacijenta vraca u normalan zivot. Povremeno neko ima male nelagodnosti u stomaku i vidjamo otoke na nogama ali sve to je lako resivo (npr. popije jednu tabletu leka za izmokravanje i otoci nestanu). Ovo nije citostatik, pa nema opadanja kose, rana na ustima i drugih strahota koje inace prate maligne bolesnike. Ustvari, nezeljeni efekti su identicni kao i kod Litalira, ali je Gleevec daleko efikasniji. Nadam se da sam vam dao dovoljan obim informacija Zelim vam puno srece Pozdrav
      Dr Marjanovic