imamo devojcicu od 13 godina i ima povisene alkalne fosfataze 14.42? od cega to nastaje?i kako se snizavaju? HVALA

    Odgovoreno: 03. 05. 2007.
    • Alkalna fosfataza je enzim karakteristican za kostanu aktivnost i ponekad ukljucen u dogadjaje na zucnim putevima. Imam utisak da je 14, 42 tek nesto malo iznad gornje granice normale pa najcesce u takvim slucajevima nema medicinski znacaj. U takvim granicnim vrednostima se obicno tumaci kao uspomena na nedavnu virusnu infekciju koja je prohujala. Takve infekcije prodju na nogama i cesto su bez ozbljnijih simptoma. Ukoliko ima jos nekih enzima povisenih konsultujte se sa svojim lekarom PozdravDr Marjanovic