Pocetkom osmog meseca prve trudnoce postavljena mi je dijagnoza plucne embolije. Embolija je dijagnostikovana na osnovu klinickog nalaza i visokih vrednosti D-dimera (1700), sintigrafija pluca nije radjena zbog trudnoce. Do porodjaja i nekoliko meseci nakon sam primala injekcije Fragmina. Naknadnim ispitivanjima "nije dokazano postojanje hematoloskog poremecaja koji bi se mogao dovesti u vezu sa sklonoscu tromboziranju". Sada normalno zivim. Interesuje me koliki je rizik da u eventualnoj novoj trudnoci ponovo dodje do poremecaja aktivnosti koagulacionog sistema, da li je trudnoca uopste preporucljiva? Da li postoji mogucnost i sta podrazumeva neka preventivna terapija u tudnoci? Hvala unapred!

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.

    • Postovana Gospodjo Biljana, Visoke vrednosti D-Dimera su veoma cesto normalna pojava u trudnoci. Ukoliko nije bilo drugih nenormalnosti u vasim nalazima krvi, moguce da je jednostavno doslo do zabune i nepotrebne brige. Medjutim, u trudnoci tromoze jesu cest nalaz, jer je u ovom stanju koagulacija aktivnija nego normalno. Mozda su ginekolizi pouceni neprijatnim iskustvima videli i ono cega nije bilo. Rizik od tromboze kod vas je isti kao i kod bilo koje druge zene koja je trudna. Ni manji ni veci. Nema posebne potrebe za prevencijom tromboze osim Fragmina, odnosno niskomolekularnih heparinskih derivata ali se oni daju samo kada postoji osnovana sumnja ili jasno dokazana trmboza. U drugim slucajevima terapija nije potrebna. Van trudnoce prevencija se satsoji u svakodnevnom uzmanju 100 mg aspirina (Cardiopirin) nakon obroka. Medjutim uzimanje ovog preparata u trudnoci je u nekim slucajevima izazivalo nakaznosti ili stecenja ploda pa se trudnicama ne preporucuje. Zivite normalno i ne mislite na to. Trudnoca je u vasem slucaju veoma preporucljiva i nemojte zbog toga odustajati od daljeg rasta svoje porodice. Puno pozdrava Dr Marjanovic