Postovani, Voljela bih cuti vase misljenje po pitanju trajanja cGvHD nakon transplantacije kostane srzi maticnim celijama hematopoeze uzetih od srodnog davaoca (sestre). Imam 32 god i imala sam transplantaciju 12 maja 2005 nakon MDS-a hipoplasticni oblik . cGvHD se "pokrenuo" nakon CMV infekcije gastrointestnalnog trakta u decembru 2006. Tokom oporavka u hospitalnim uslovima javlja mi se bulozni pemphigoid. Tretirana sam visokim dozama kortikosterioda kao i imunosupresivima ali nije dobijen potpun odgovor. Naime PAT nikada nije bio negativan. Moja dr predlaze upotrebu Mabthere na sto PAT znacajno pada i sada se krece oko 10-20. Zanima me da li ce prestankom cGvHD i pemphigoid uci u remisiju i da li postoji neka novija statisticka prognoza trajanja cGvHD. Unaprijed zahvana

    Odgovoreno: 17. 04. 2007.

    • Postvana gospodjice Danijela, Ja bih vam takodje toplo preporucio Mabther-u. Ona ce sigurno stabilizovati i GvHD i njenu posledicu koja je u vasem slucaju u manifestovana kao Pemfigus bulosus. Od te terapije ce vam sigurno biti bolje. Sto se tice duzine GvHD nemogu da vam precizno odgovorim na to. Srdacni pozdravi Dr Marjanovic