Peštovani Dr Marjanović, interesuje me u kojoj meri su izražene oportunističke infekcije kod bolesnika sa Morbus Hodgkin dijagnozom. Boluje moja rođaka koja će sve vreme trajanja terapije boraviti kod mene u Beogradu jer živi u manjem mestu, a sa druge strane ja imam malu bebu i plaši me da li je to bezbedno. Znam da bolest sama po sebi nije infektivna, ali znam i da su bolesnici podložni svakojakim infekcijama zbog smanjenog imuniteta.Interesuje me da li je to bezbedna sredina za moje dete da bih znala da na vreme organizujemo životni prostor adekvatno. Rodjaka počinje sa prvim ciklusom terapije za par dana. Unapred hvala Marina Dragović

    Odgovoreno: 02. 04. 2007.
    • Mislim da nemate razloga da se previse brinete. Rizik ne postoji ukoliko rodjaka nema jasne znakove infekcije. To se uspesnim vodjenjem bolesnika tokom hemoterapije uspesno kontrolise. Samo ako njihov hemioterapeut proceni da je to neophodno, pacijenti preventivno mogu da dobijaju antibiotike, antimikotike i jos neke lekove ili podporu koja im podize nivo leukocita do bezbednih -zastitnih nivoa pa mnogi izdrze celu terapiju a da uopste i ne obole. Ukoliko se infekcija javi, rizik je isti kao i kada vam je bilo koja prehladjena osoba u kuci. Te infekcije nisu nista gore ni agresivnije od drugih. Puno pozdrava Dr Marjanovic