Postovani Doktore! U toku 2002 i 2003 isao sam na terapije citostaticima radi lijecenja Hodgkinsonove bolesti.Bolest sam imao na desnoj preponi i na timusu.Lijecenje je bilo uspjesno, i do sada su sve kontrole pokazale da je sve u redu.Zelim vas pitati dali lijecenje citostaticima ostavlja posledice na srce i psihu covijeka,i koja je vjerovatnoca da se bolest ponovo vrati?Puno pozdrava i hvala.

    Odgovoreno: 02. 04. 2007.
    • Verovatnoca uvek postoji ali je zavisna od tipa bolesti, nacina prezentacije bolesti, vasih godina, vrste terapija koje ste primali dakle nije jednostavno tacno odgovoriti na to pitanje cak i kada se svi ti mnogobrojni faktori uzmu u obzir. Zbog toga su i izmisljene kontrole koje jasno kazu sta treba uraditi tokom prve tri godine od izlecenja, sta u 4 i 5oj godini i onda sta raditi jednom godisnje dozivotno. Psihicke traume su nesumljivo prisutne i bolne ali ih treba prevazici shvatanjem, da bas vi koji ste sve to prosli, znate da cenite zdravlje i zivot vise nego mi koji to nismo iskusili. Pokusajte da izvucete maksimalno iz svog zivota i da ne mislite na bolest. Ostecenje srca je moguce ali se obicno o tome dosta vodi racuna i pri izboru citostatika i pri dozi i pri nacinu davanja. Zbog toga se ta ostecenja izuzetno retko vidjaju u praksi. Ukoliko nemate tegoba bolje i ne mislite na sve to
      Puno pozdrava
      Dr Marjanovic