Da li biste bili ljubazni da mi pojasnite malo ovaj nalaz. Mikroskopski opis: U dobijenom uzorku, kostna srž je umereno hipercelularna, (oko 70-80%), sa odgovarajućom redukcijom masnog tkiva. Sve tri hematopoetske loze su prisutne, normalnog međusobnoj odnosa i očuvanog kontinuiteta sazrevanja, brojčano umanjene. Megakariociti su zastupljeni adekvatno celularnosti, polimorfni, ponegde grupisani. Eritrocitna loza je oskudna, predstavljena sitnim normoblastnim ostrvima. Granulocitna loza je namalobrojnija, bez skretanja u levo, sa dominacijom zrelih formi među kojima preovladjuju neutrofili. Oko 70% celularne populacije kostne srži čini intersticijalni limfoidni infiltrati, centromedularno lokalizovani. Morfoloski, infiltrate cine uglavnom sitni limfociti okruglih jedara, kondenzovanog hromatina, neupadljivog nukleolusa i pojedinačne, retke krupnije limfoidne ćelije, obilne, bazofilne citoplazme, krupnih vezikularnih jedra sa jednim ili više nukleola koje odgovaraju prolimfocitima i paraimunoblastima. Pored ovih ćelija uočavaju se i regularni plazmociti i pojedini CD3+/CD5+/CD43+ T mali, okrugli limfociti. Retikularna osnova srži je lako naglašena (gradus I) Imunohistohemijski, ćelije infiltrata su PAX-5+, CD20-/+ (slaba, delimična membranska pozitivnost), CD10-, CD23+, CD3-, CD5+, bcl-2+, CyclinD1-. Sve tumorske ćelije su CD38+, dok je ekspresija ZAP-70 prisutna u oko 60% tumorskih ćelija. Zaključak: Po svojim morfološkim i imunohistohemijskim osobinama tkivo limfoidnog infiltrata najviše odgovara ćelijama hronične limfocitne leukemije/dobro diferentovanog difuznog limfocitnog non-Hodgkinovog limfoma. Tip infiltracije: intersticijalni.

    Odgovoreno: 04. 11. 2008.
    • Reč je o tipičnom nalazu za ovu vrstu limfoma. Ipak ovde brine visok procenat ZAP-70 pozitivnih ćelija - koji nije baš prijatno videti. Ovo ukazuje da u datom slučaju tok bolesti može ići mnogo drugačije od uobičajene povoljne reakcije na terapiju i dugog perioda remisije (perioda bez bolesti nakon datog leka). Drugi nepovoljan faktor prognoze je CD38 koji nije toliko pouzdan pokazatelj toka bolesti kao ZAP-70 ali ponovo u ovako visokom procentu (sve tumorske ćelije pozitivne) takođe ukazuje na činjenicu da će bolest možda ići brže, agresivnije nego što je to uobičajeno i sa nezadovoljavajućim odgovorom na primenjeno lečenje.