Poštovani dr,
    Nakon višemesečnih problema sa zglobovima i različitih analiza, virusološkim analizama utvrdili smo sledeće: Cytomegalovirus IgG, IgM, negativan, Herpes simplex virus, IgG, IgM negativan, i kao najbitnija analiza Epstein barr virus EBV-VCA IgM- 9,8 (neg.<9; poz.> 13) EBV-VCA IgG- 85 (neg.<7; poz.> 11) pozitivan. Od početka, do sada sve druge analize su u redu, krvna slika, sedimentacija, leukociti, CPK, LDH, AMIL, ALP, AST, ALT, urea, kreatenin, RF, ASO, CRP...Jedino je gvožđje bilo nisko, ali sa tim sam i ranije imala problema.
    Interesuje me sledeće, kako se leči virus? Od svog lekara sam dobila samo suplemente, cink, omega3, selen... Doktor je fantastičan stručnjak i čovek i verujem mu, ali bih volela da čujem i Vaše mišljenje...Da li je to odgovarajuća terapija? Nešto od antibiotika? Da li je potrebno da prekontrolišem limnfne žlezde(osim blagog bola u predelu krajnika, nemam drugih smetnji, žlezde za sada nisu natečene)? Da li u toku lečenja treba uraditi još neke analize i preglede, kako bismo bili sigurni da virus ne izaziva još neke probleme? Na sajtu sam pročitala neke stvari koje su me zabrinule u vezi EVB, pa bih volela da čujem šta Vi mislite.
    Unapred hvala na odgovoru.

    Odgovoreno: 30. 10. 2008.
    • Draga Marija,
      EBV je značajan problem samo kod mlađih ljudi. Ukoliko ste 40-ak godina ili više, ja taj nalaz ne bih ni smatrao relevantnim. Čak i da ste 20-ak godina ili u pubertetu, na osnovu iznetih podataka stiče se utisak da ne postoji značajna virusna aktivnost niti ikakvi znaci nekog oštećenja. Delujete imunološki stabilno. Inače taj virus je problem samo ukoliko ste zaista ozbiljno-imunološki kompromitovani (primali citostatike, bili transplantirani pa primate ozbiljne imunosupresivne lekove za sprečavanje odbacivanja transplantiranog organa) U protivnom, EBV je retko u stanju da izazove strahote o kojima ste čitali na internetu. U vašem slučaju, na osnovu iznetih podataka, ne vidim potrebu za dubljom dijagnostikom EBV infekcije ili ispitivanja u smislu nekog limfoma ili tako nečeg....Možda razgovor sa nekim dobrim reumatologom može biti od koristi. Možda je reč o nekim stvarima vezanim za fizičku aktivnost-odnosno neaktivnost, ili nekim naslednim poremećajima, recimo osteporoza itd......? Neretko i ja dajem takvu terapiju kao cenjeni kolega u Vašem slučaju. Dakle, ne bih imao ništa ni da dodam, ni da oduzmem u terapijskom smislu.
      Srdačni pozdravi