Poštovani doktore,
    Imam 34 godina. Radim biohemijske analize krvi na godinu dana. U zadnjih 2 - 3 godine trombociti su mi uvek smanjeni i kreću se od 90-100. Lekari na to ne obraćaju pažnju i kažu da nije zabrinjavajuć ( pad imuniteta). Ja doduše ne primećujem neke tegobe, ali smatram da ne bi trebalo da trombociti već duže vreme budu ispod granice. Ostali parametri u analizi krvi su relativno dobri i u suštini nastojim zdravom i urednom životu i ishrani.
    Šta Vi mislite o tome. Šta bi trebalo ili šta ne bi smeo da koristim da poboljšam trombocite.
    Unapred zahvalan.

    Odgovoreno: 20. 10. 2008.
    • Odista, nivo vasih trombocita je mozda snizen ali nije zabrinjavajuci. Zapravo sve vrednosti preko 50 000 obezbedjuju vam sasvim normalan zivot i ne zahtevaju ama bas nikakvo lecenje. Cak ni vitaminima! Razlozi za ovakvu trombocitopeniju su nesumnjivo neke hronicne prirode, posto navodite da ove vrednosti perzistiraju vec 3 godine. U svakom slucaju, neko od hematologa ili imunologa bi mogao da zatrazi da uradite per testova. Koji ce to testovi biti zavisi i od vaseg prebivalista odnosno lokalizacije zdravstvene sluzbe. Imajte na umu da se ishranom ne moze uticati na nivo trombocita pa vam ne savetujem da menjate nacin ishrane niti preporucujem da konzumirate neke namernice vise nego druge. Pozdrav