Imam 27 god. i 15.jula rezultati krvi: rbc 4.45, hgb 71, hct 0.257, mcv 57.8, mch 15.9, mchc 275, rdw 18.8, fe 6.5. Mesec dana sam pila ferum i mesec dana totemu i posle 2 meseca tj. 17.9.2008. rezultati: rbc 4.83, hgb 117, hct 0.365, mcv 75.7, mch 24.3, mchc 321, rdw 27.5, fe 8.
    Da li je na osnovu rezultata dobro da i dalje pijem ferum? Zašto se gvožđje tako malo povećalo, da li ima uticaja to što sam krv vadila samo 8 dana posle obilnog ciklusa? Šta znači visoka vrednost rdw, da li je to opasno budući da treba da se snižava, a ne povećava? Leukocitna formula mi je dobra, kao i trombociti i sedimentacija koja je 5.
    Unapred hvala

    Odgovoreno: 28. 09. 2008.
    • Vi ste adekvatno reagovali na antianemijsku terapiju. Ne osvrćite se na RDW ono će biti nenormalno još neko vreme. Ono govori da još ima onih sitnih eritrocita napravljenih u vreme \"nestašice\" gvožđa. Klasično u hematološkim udžbenicima se antianemijska terapija daje od 3-6 meseci. Dakle možete nastaviti bez straha i dalje. Kada prestati? Ukoliko je rezlog vaše anemije obilno menstrualno krvarenje, treba preći na neku vrstu terapije održavanja. Ukoliko nema tog ili drugog gubitka krvi koji nastavlja da izaziva anemiju, prporučujem da uradite nivo serumskog feritina i ukoliko je uredan, prekinite terapiju. Puno sreće