Postovani, uradila sam kolposkopski pregled i papa nalaz je iiib, doktorka je preporucila biopsiju u uradjena je kiretaza grlica materice. Nalaz biopsije je sledeci u jednom preseku u tkivnoj partiji endocervikalno prisutna displazija lsil koja fokalno u minimalnim segmentima prelazi u srednju trecinu epitela hsil. Displazija nije prisutna na resekcionim rubovima. Prisutna je mikroskopska slika citopatogenog efektahpv virusne infekcije. Prisutna je intezivnija hronicna inflamacija na epitelu grlica. Zanima me koliko je ozbiljno i sta me ceka dalje? Inace imam dvoje dece i suprug i ja smo planirali jos jedno, pa me zanima i da li cu moci da planiram bebu sa ovim problemima, naravno kada se rese? Pozdrav

    Odgovoreno: 08. 08. 2012.
    • Poštovana,
      Nalaz high grade sil ili hsil u histopatološkom nalazu iziskuje da se uradi dijagnostička konizacija. To je operacija koja se radi u opštoj anesteziji i kojom prilikom se iseca kupast isečak sa grlića i uradi eksplorativna kiretaža dela cervikalnog kanala koji ostaje. Potom se materijal šalje patologu na pregled i nakon dobijanja rezultata donosi odluka o daljem tretmanu.
      žene koje su imale konizaciju mogu uspešno iostati u drugom stanju i roditi dete.