Postovani, uradila sam kompletan ginekoloski pregled, s obzirom na to da sam imala predmenstrualno krvarenje. Papa test je bio 3a grupa, pa sam ga ponovila (cekam rezultate) , zajedno sa kolposkopijom. Doktorka je imala hitan slucaj, pa nije stigla nista da mi objasni nalaze. Nalozila mi je da uradim beta hcg, zbog folikula na desnom jajniku i krvarenja, a rekla je i da mi je mozda samo pao progesteron. Recite mi, sta su folikuli? Sta je lutealna faza? Moja dr kaze da to nije opasno i da nisu ciste, ali ne znam kako to nestaje ili treba da bude tu. Ja mislim da cu da dobijem, jer osecam simptome i nisam sigurna da sam trudna, jer su sanse jako male. Molim vas i da mi objasnite kakav mi je kolposkopski nalaz i ostali nalazi, posto nista ne razumem. Rezultati su sledeci: ginekoloski pregled: spoljna genitalija b. O.; pod spekulumom oskudan sluzavo braon iscedak iz uterusa; vagina prolazna za dva pp, normalne duzine, naboranih i elasticnih zidova, slobodnih svodova; pvu dug oko 2 cm, konican, cvrst, gladak, pokretan, neosetljiv oeu ovoidno, zatvoreno uterus u avf, dekstroponiran, odgovarajuce velicine i konzistencije, slobodan, neosetljiv; adneksa i parametrija obostrano slobodna, neosetljiva c. Douglasi slobodan, neosetljiv kolposkopija: oko oeu polje ektopije koje nehomogeno prekriva beli epitel nejednake gustine sa slikom mozaika i izrazenom povrsnom vaskularizacijom, koja prelazi u uzanom delu na prednji i zadnji vaginalni svod ultrazvuk: u fizioloskim granicama. Uterus u avf. Pravilnih kontura, homogene teksture, endometrijum odgovara lutealnoj fazi. Oba ovarijuma na tipicnom mestu, desni sa nekoliko folikula. Uterus- 84, 30mm (uterus length); 40, 10 mm (uterus width); 8, 30 mm (endo. Thickness) , 31 mm (cervix width): right ovary: 29, 20mm (length): 24, 40mm (height); left ovary: 28, 50mm (length); 18, 80mm (height); right follicles: 1) prvi -10, 20 mm, 0, 56ml; 2) drugi- 2, 50 mm, 0, 01ml; 3) treci- 4, 30 mm, 0, 04ml. Dijagnoza: metrorrhagia praemenstrualis, deg. Cystica ov. Dex. Obs. Z. Transformacije congernitalis. Ectopio pvu in sanationem. Mozaik. Cervicitis chr hvala vam mnogo unapred. Nadam se da cete mi odgovoriti i oprostite, zbog uznemiravanja.

    Odgovoreno: 25. 09. 2012.
    • Poštovana,
      Imate promenu na grliću materice koju je s obzirom na pa test potrebno dalje ispitati /ja bih vam savetovala biopsiju /. Folikuli su jajne ćelije i na osnovu ovoga što ste napisali, bez obzira na dijagnozu na kraju ne vidim da postoji cista. Pa iiia grupa obično ukazuje na infekciju ali s obzirom na promenu koju ste opisalči trebalo bi biti obazriviji
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #105770

    • Postovani,
      sta znaci koloskopski nalaz: oko oeusrednje prostrana ektopija sa ree zatvorenog tipa sa nekoliko ovula nabothi, jod negativna. Ostali epitel pvu skvamozan, jod pozitivan. Nalaza na vagini i vulvi uredan. Sto se tice ginekoloskog nalaza uz - sve je u redu.
      Hvala unapred!

    • Postovani, bila sam na kompletnom ginekoloskom pregledu, pa bih vas najljubaznije zamolila da mi protumacite dijagnozu, jer ja ne razumem nista. Status gynecologicus - spoljne genitalije nulipare, normalnih osobina. Vagina prolazna za 2pp, uobicajene dubine, elasticnih zidova i slobodnih svodova. Oeu kruzan. Pvu konican, dug 2cm, pokretan, neosetljiv. Uterus u avf, normalne velicine i konzistencije, pokretan, neosetljiv. Adnexa et parametria desno uvecana, neosetljiva levo slobodna, neosetljiva cavum douglasi prazan, neosetljiv. Kolposkopski nalaz - epitel egzocerviksa skvamozan, jod pozitivan. Vulva i vagina bo. Uzeti; pa i vs. Uz nalaz - uterus u avf, pravilnih kontura i homogene texture miometrijuma. Endometrijum debljine 12, 8mm, homogen. Desni ovarijum sa cisticnom, anehogenom strukturom vel 31, 9x24, 6mm. Levi ovarijum normalne teksture. U cavumu douglasi nema slobodne tecnosti. Hvala vam puno unapred, pozdrav i svako dobro.