Postovani, zanima me da li vaginoza moze za se utvrdi samo ultrazvucnim pregledom. Drugo pitanje: da li postoji mogucnost da se trudnoca utvrdi kasno, t. J. Tek u trecem mesecu, iako se pre toga islo na ultrazvucne preglede i nije se videlo nista. Trece pitanje: da li cista na jajniku moze da izazove nadutost u stomaku? Cetvrto: da li, iako ginekolog (isti koji mi je vaginozu utvrdio ultrazvucnim pregledom) kaze da mi se levi jajnik pretvorio u cistu, mogu da ostanem u drugom stanju? Da li se to leci? Desni jajnik nemam. Pijem primolut nor. Ako se ispostavi da sam trudna, mada je ginekolog ubedjen da nisam, kako taj lek moze da deluje na plod? Za sada sam popila samo dve tablete, a treba da ih pijem petnaest dana dva puta po jednu. Imalas am nezasticene odnose u maju i sredinom juna. Pocetkom juna mi je test za trudnocu bio pozitivan, ali je sledeci bio negativan, a ubrzo sam i dobila, ali je menstruacija trajala 13 dana i bila slabijeg intenziteta. U julu sam dobila dva puta i bili su to jako mucni ciklusi. Brine me stomak koji svakim danom sve vise raste, osecam da se nisam prosto ugojila, nego se on nadima i kao da osecam leptirice u stomaku. Mozda su to gasovi, a mozda je nesto drugo. . . Sve to sto vam pisem rekla sam i svom ginekologu. T. J. Isla sam kod njih trojice i sv su utvrdili problem sa jajnikom a niko trudnocu i niko nije obratio paznju mom stomaku, koji je veliki i tezak i ledjima i grudima koje me bole. . .

    Odgovoreno: 06. 08. 2012.
    • Poštovana,
      Vaginoza se dijagnostikuje uzimanjem brisa a ne uz pregledom. Ukoliko su uz pregledi rađeni vaginalnom sondom trebalo bi da se trudfnoća vidi ranije (opre iii meseca) . Da cista na jajniku može da izazove nadutost. Što se poslednjeg pitanja tiče zavisi od prirode ciste. Ukoliko ste u drugom stanju a koristite primolut nor obično se nakon toga savetuje prekid trudnoće, mada se možete javiti i u genetsko savetovalište gde će konzilijum doneti odluku o daljem postupku (ukoliko je trudnoća željena) . Uradite bhcg pa ćete znati jeste li trudni