Zdravo bila sam kog ginekologa i rekla mi je da mi je jedan od jajnika uvecan. Takodje mi je rekla da nemam odnose sa partnerom tokom ovulacije zato sto postoji rizik da taj jajnik pukne. Moje pitanje je da li mogu ostati u drugom stanju?

    Odgovoreno: 25. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Pitanje je zbog čega je taj jajnik uvećan. Bilo bi dobro da prepišete izveštaj koji vam je dat. U vreme ovulacije je normalno da jedan jajnik bude veći od drugog, jer na jednom jajniku dolazi do sazrevanja jajne ćelije te se na istom tada vidi tzv folikul, obično veličine oko 20mm. Poželjno je da taj folikul "pukne " jer tada dolazi do oslobađanja zrele jajne ćelije koja može biti oplođena. U slučaju da imate predispoziciju za blizance, moguće je sazrevanje jajnih ćelija na oba jajnika