Molim vas ako mozete da mi odgovorite na pitanje. Unapred sam vam zahvalna. Testom sam utvrdila trudnocu. Kako je moj izabrani lekar bio na godisnjem odmoru, sestra me je posavetovala da ako nemam nikakve tegobe i bolove, sacekam izabranog lekara jer je u pitanju mala trudnoca. Cekala sam lekara, on je u terminu kada je trebao da dodje, produzio odmor jos nedelju dana. Kada sam posle par dana saznala da je treci put produzio odmor, resila sam da ga promenim, jer nisam smela vise da cekam, iako nisam imala nikakve tegobe. Razmisljala sam o folnoj kiselini koju treba da pijem i pila sam folnak od 500mg, iz iskustva o prvoj trudnoci. Zakazala sam prvi pregled te sedmice, kad sam jednog popodneva prokrvavila vrlo oskudno. U pitanju je bila braonkasta krv. Odmah sam otisla kod dezurnog lekara, koja je pregledom ustanovila da postoji trudnoca, ali nije bila sigurna da li je trudnoca vitalna. Pregledala me je i sondom, ustanovila je trudnocu 6te nedelje, 4x6mm, bez vitalnih znaka. Uputila me je u bolnicu, gde je drugi ginekolog utvrdio da je u pitanju staro krvarenje, resio da mi prepise utrogestan, ali ultrazvukom nije mogao uopste da konstatuje trudnocu. Cak ni sondom. Onda je dosao drugi iskusniji lekar, sondom ustanovio trudnocu 6te nedelje, sa embrionalnim ehom, bez srcanih radnji. Konstatovali su da treba da se uradi revizija. Ostala sam u bolnici. Sutradan je uradjena revizija. Tesko mi je dosta. Krivim sebe u nekim trenucima, jer sam tih poslednjih dana, radila malo teze kucne poslove, kupala se u bazenu (sumljala na hlor iz bazena) … pitam se do koje nedelje trudnoce moze da se razvije srcana radnja ploda. U dilemi sam, krivo mi je ako je plod mogao da se razvije. Kod prve trudnoce, srcana radnja se kasno pokazala. Pri prvom pregledu to je bio anehogeni mesak, ali za 10ak dana, pojavio se eho i srcana radnja. Pitam se, da smo malo sacekali, mozda bi se pojavio i eho kod ove trudnoce. S obzirom, da su trudnocu jedva ultrazvukom pronasli, tek sondom, znaci da je bila mala trudnoca. Po mom proracunu, posto tacno znam datum zaceca, u pitanju je bila trudnoca od 5 nedelja i 4 dana. Da li je bilo rano za bilo kakvu dalju prognozu i reakciju… lekari ne mogu da mi kazu da li je uopste bilo srcane radnje pa je ona stala, s obzirom da nisam imala nijedan pregled pre toga…molim vas, umirite moju savest…sta vi mislite o svemu tome…

    Odgovoreno: 10. 07. 2012.
    • Poštovana,
      Srčana radnja ploda najranije može da se vidi u 5 nedelja trudnoće. Ukoliko je vaša trudnoća bila vitalna i po vašim i po proračunima ginekologa morala je biti viđena srčana radnja. Svakako sada nemata ništa sem brige od razmišljanja o tom pobačaju. Rađe se malo oporavite pa planirajte novu trudnoću