Postovani, ja sam skoro bila na 4d ultrazvuku, gde se pokazalo da je u pitanju devojcica, sve je u najboljem redu sem sto je doktor pomenuo da ima "diskretne pijelektazije obostrano", znam otprilike o cemu se radi, doktro je rako da nije opasno ali da treba pratiti. Dodatno me je uplasilo i to sto sam procitala da e ovo cesce javlja kod decaka. Molila bih da mi objasnite koliko je ovo opasno i da li moze da se dogodi sa se to povuce samo? 4d je inace radjen u 25-oj nedelji, radjen je double test u 12-oj i sve je bilo u redu sem ovog. Unapred vam hvala,

    Odgovoreno: 23. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Zavisi od toga kog su stepena pijelektazije i kakav je ostali nalaz na urinarnom traktu deteta, da li ima dovoljno plodove vode ili je količina iste smanjena ili povećana, kako se dete razvija. Double test koji ste radili u 12toj nedelji gestacije je skrining na genetske anomalije i ne detektuje pijelektazije. Promene prvog stepena obično se povlačeali definitivan zaključak može da se donese tek po porođaju