Poštovani, moja ćerka ima 14 godina. Menstruaciju je prvi put dobila u 13 godini i od tada imala nekad na 31, nekad na 28, nekad na 40 dana. Nisam to smatrala alarmantnim verujući da ciklus treba da se ustali. Trajao je po 4 dana, bez bolova. Sada već treći mesec nema ciklus. Da li je normalno tj. Uobičajeno da izostaje u toku ove prve godine? Ako nije, šta bi mogao biti uzrok? Unapred hvala na savetu. Mama vesna

    Odgovoreno: 23. 06. 2012.
    • Poštovana,
      Potrebno je dve do tri godine po menarhi (dobijanju prvog ciklusa) da se ciklus ustali. Ukoliko ćerka nije imala odnose nemate za sada razloga za brigu. Eventualno bi trebalo uraditi uz pregled abdominalnom sondom (sa punom bešikom) jer i u tom peiodu mogu da se pojave ciste ili slični problemi