Pocituvan, mojot ciklus od minatata godina e neredoven. Poradi lecenje od sterilitet ciklusot od 7 dena mi se namali na 3-4 dena, taka e vo poslednite 6-7 godini. Vo avgist 08-2015 nedobiv mesecen ciklus (za prvpat) i sledniot mesec septemvri 09-2015 na 17 dobiv menzis koj seuste trae (do sega e 22-23den) . Krvarenjeto e mnogu oskudno, ginekologot mi prepisa methulergometrin, no i pokraj tie kapki seuste ciklusot trae. Vo tekov na ovaa godina imam naprveno dva pati pap i se e vo najdobar red. Posledniot pregled bese na 15. 09. 05 i rezustatite se vo red, so objasnuvanje deka stanuva zbor za nekakvo hormonsko poremetuvanje. Dali postoi nacin, a da nemora da se koristat hormonalni terapii. Vo momentot sum nadvor od mojata drzava i mnogu sum isplasena. Ve molam za vas sovet. . . Odnapred blagodaram.

    Odgovoreno: 12. 10. 2015.
    • Poštovana,
      Potrebno je da se uradi detaljno ispitivanje da bi se izveo pravii zakljucak. Koliko sam razumela vi se lecite od steriliteta. ? Javite se endokrinologu. Srecno.