Bila sam na privatnoj ginekološkoj klinici i doktor mi je rekao da imam veću ranicu na grliću materice. Radila sam papa test i prvi put mi je bila 3. Grupa i prisustvo candide. Posle terapije sa vaginaletama makmiror opet je radjen test i tada je bila druga grupa a vaginalni sekret 3. Grupa. Radila sam i dodatne briseve da bi se saznalo od čega je ranica ali svi su nalazi bili negativni. Doktor mi je predložio da nastavim terapiju vaginaletama od kantarionovog ulja i da bi trebalo da se uradi vaporizacija. Da li pre vaporizacije treba da se radi biopsija ili ne? Odgovor koji sam dobila na klinici bio je '' da da to svakako treba da se uradi jer je procenat da se rana sama povuče jako mali a vi ne morate da žurite sa odlukom već razmislite''. Medjutim sama cena od 20 000 je malo veća da bi se neko olako odlučio na to. Koja metoda je najbolja (laser ili talasi) jer želim da u bliskoj budućnonsti osnujem porodicu i radjam decu? Od čega je moguće da se pojavi ranica ako nema nikakvog polonog oboljenja i slično? Da li je neophodno raditi vaporizaciju ili postoji neka terapija (vaginalete, antibiotici i sl) kako bi ta rana zarasla?

    Odgovoreno: 11. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Potpuno razumem vasu zbunjenost. Pa test ponekad pokaze da su promene na celijama takve da treba raditi i dodatnu dijagnostiku, i ja predpostavljam da ste vi to uradili (vb i vb na bakterije, gljivice, cb na ureaplasmu, mycoplasmu i chlamidiu, potom hpv tipizaciju. I na osnovu toga izvodi se zakljucak da li se ponavlja pa posle lecenja infekcije, ako je ima ili se ponavlja bris ali svakako ne pre isteka vi nedelja. I tada ako je ponovo iii grupa i vazan je opis citologa potrebno je dooneti odliku o daljem lecenju, ili ispitivanju kao sto je biopsija. U savremenoj medicijni vaporizacija je jedbna od metoda resavanja vaseg prioblema.