Poštovana,
    Planiram uskoro trudnoću, pa sam odlučila da se testiram na hlamidiju, mikoplazmu i ureaplazmu preventivno. U privatnoj laboratoriji na osnovu brisa rezultat je pozitivan na hlamidiju, pošto mi je to bilo čudno jer nemam nikakvih simptoma radila sam par dana kasnije još jedno test u drugoj ustanovi koji je bio negativan. Molim Vas recite mi koja je najsigurnija metoda za utvrđivanje hlamidije i kako sada da znam da li imam ili ne hlamidiju? U privatnoj lab. mi nisu hteli reći kojom metodom su radili, a u drugoj je bio test chlamydia ag distrip orgenics i on je negativan.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 21. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Test na chlamidiu je najpouzdaniji ako se čita iz direktnog razmaza pod specijalnim mikroskopom s obzirom da su to intraćelijski mikroorganizmi. Međutim svaka metoda je nesavršena jer ima 30% lažno pozitivnih i negativnih rezultata. Takođe ne postoji način da saznamo koja je laboratorija u pravu, sem da kroz izvesni vremenski period ponovite analize u nekoj trećoj laboratoriji.
      Pozdrav.