Poštovani,
    potreban mi je vaš savet. Naime, radi se o sledecem. Izostankom ciklusa saznala sam da sam trudna. Problem je u tome što sam ceo taj mesec pila dnevno po 25mg. Presolola, usled blage hipertenzije. Takođe, u tom mesecu sam popila 2 – 3 aspirina, kao i 1 – 2 kafetina zbog glavobolja, pre par dana sam takođe popila i jedan diklofenak. Čim sam posumnjala na eventualnu trudnoću prestala sam sa svim lekovima. Sada sam u strahu da li bi to moglo da utice na plod, isto pitanje sam postavila i svom ginekologu koji mi je u jednoj rečenici rekao kako će se to pratiti i ukoliko bude nekih posledica da priroda do trećeg meseca uradi svoje. Meni ovo objašnjenje uliva stah i nejasnoću, te bih vas molila za savet. Takođe u trudnoći sam pila metildopu ali sam slabo reagovala na taj lek, te me i zanima da li se u trudnoći mogu davati i drugi lekovi u te namene. Napomenula bih da sam pre 2 godine imala komplikovanu trudnoću sa stalnom hipertenzijom i ista je se završila spontanim porođajem u 6, 5 mesecu. Na sreću, posle svega, dete je danas zdravo. Ovu trudnocu bih želela te vas iskreno molim za savet.
    Unapred zahvalna, S. Lukic

    Odgovoreno: 27. 08. 2009.
    • Poštovana,
      Svi lekovi koje ste naveli nisu teratogeni (odnosno ne izazivaju anomalije) te mislim da nemate razloga za zabrinutost. Važno je međutim da redovno kontrolišete ovu trudnoću zbog vašeg problema sa povišenim pritiskom i ukoliko vam metil dopa ne odgovara vaš ginekolog i internista će ordinirati drugu terapiju.