Poštovana,
    Ako imam HPV visokorizični i blagi mozaik na grliću materice, a pri tom mi je papa test sasvim u redu (II grupa), da li treba da radim biopsiju? Ta promena mi se prati više od dve godine i mozaik ne nestaje, ali se i ne širi. Imam stalnog partnera, imala sam kondilome pre godinu i po dana, koje sam skinula i nisu se više pajavljivali. Mene brine HPV koji je visoko rizični. Moj ginekolog misli da ne treba da radim biopsiju, molim Vas za Vaše mišljenje o biopsiji i eventualnoj terapiji sa gardasil vakcinom?
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 27. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Ukoliko je konstatovan visokorizični hpv tip 16 ili 18 vakcina nema smisla jer je direktno protiv njih uperena, ali nije lek već samo sprečava infekciju njima. Ukoliko je konstatovan neki drugi tip virusa, vakcina Cervarix dolazi u obzir. Vaš grlić zahteva tretman i to lasersko uklanjanje promene, neposredno nakon biopsije izmenjenog polja.
      Pozdrav.