Poštovani,
    imam 30. godina i u 20-oj sam nedelji trudnoće (prva trudnoća). Išla sam redovno na preglede svakog meseca, ali su mi rađeni samo uz pregledi. Pre trudnoće sam radila papa test, bris, kks, urin; sve je bilo idealno. Ponovo sam radila nalaz krvi krajem maja; sve ok. Duble test mi je rađen u 13-oj nedelji; takođe sve ok. U poslednjih nedelju dana povremeno (ne svaki dan i ne često) imam neprijatan osećaj kada me beba prilikom pokreta pritisne u predelu grlića materice. Zanima me da li je to normalna pojava? Na poslednjem pregledu mi je prepisan Polygynax 1x nedeljno, preventivno, iako mi je sekret uredan (nisam bila upućena na analizu sekreta jer ne osećam nikakve tegobe). Da li bih trebala raditi analizu sekreta? Buni me i to što me ginekolog još ni jednom nije, pored uz, pregledao. Molila bih vas još da mi obrazložite skraćenice: bpd, fod, fl, thq, ac, hc.
    Unapred zahvalna!

    Odgovoreno: 11. 07. 2009.
    • Poštovani,
      skraćenice koje vas interesuju odnose se na dimenzije pojedinih delova bebinog tela (biparijetalni dijametar - prečnik glavice, fl - dužina femura, hc - obim glavice, ac - obim trbuha) na osnovu kojih procenjujemo bebin rast i simetričnost napredovanja. Neophodno je odraditi i ginekološki pregled kako bi se ustanovilo da li je i sa grlićem sve u redu s obzirom da je sve ostalo urađeno po protokolu. Tek nakon pregleda možemo reći da su povremeni bolovi koje osećate posledica rasta materice i neprijatnost koja je uobičajna u starosti trudnoce u kojoj se nalazite.