Molim vas koliko je neophodno vaditi plodovu vodu u trudnoći, i koliko je bezbedno? Imam 39 godina i prva mi je trudnoća. Drugo pitanje: ako se u exspertnom ultra zvuku vide neke anomalije kod bebe, da li se radi abortus?
    Hvala u napred

    Odgovoreno: 11. 07. 2009.
    • Poštovana,
      neophodno je da odradite amniocentezu jer nakon 35 godina života rizik da se dese anomalije u trudnoći značajno raste. Ukoliko se na ekspertskom uz otkrije prisustvo anomalija takva trudnica se javlja konzilijumu koji će dati svoje mišljenje o tipu anomalije i odlučiti šta dalje sa takvom trudnoćom, naravno u dogovoru sa ženom. Sama intervencija amniocenteze danas je rutinska, ali kao i svaka druga nosi u sebi određen rizik koji iznosi oko 2%. Moj savet je odraditi je, i poštujte mišljenje svog ginekologa.