Poštovana,
    1. Da li endometrioza može da se ustanovi ultrazvukom i kojim? 2. Da li endometrioza može da izazove otok u predelu male karlice i prepona i otoka leđa? S poštovanjem, Svetlana.
    Hvala unapred.

    Odgovoreno: 06. 07. 2009.
    • Poštovana,
      1. Endometrioza može da se pretpostavi i klasičnim ultrazvučnim pregledom u 99% slučajeva, jer daje karakteristične slike na genitalnim organima, a definitivna potvrda se postavlja samo histo-patološkim pregledom nakon hirurške intervencije. 2. Najčešći simptomi su bolovi za vreme menstruacije, često nepodnošljivi, bolovi u donjem stomaku izvan menstruacije, pojačano menstrualno krvarenje, bolovi u zadnjem vaginalnom svodu prilikom seksualnih odnosa ili defekaciji, nemogućnost zatrudnjivanja. Otoke spolja vidljive ne izaziva, ali bolove u donjem delu kičme može.
      Pozdrav.