Poštovana,
    U Decembru prošle godine mi je konstatovana dijagnoza endometrioze na desnom jajniku veličine 2cm, nisam imala nikakav vid terapije, na skorašnjoj kontroli je 3 cm i predložena mi je laproskopija i terapija od 4 meseca injekcijama za prestanak ciklusa u tom periodu, što me prilično užasava. S obzirom da još uvek nisam rađala, volela bih da znam da li postoji još neka mogućnost što se tiče terapije, i koja bi to bila, kao i mogućnost aternativnog lečenja, možda akumpunktura i sl. Inače već poslednjih desetak godina sam imala vodene ciste na oba jajnika, koje su praćene i kontrolisane. Očekujući Vaše mišljenje.
    Srdačno Vas pozdravljam..

    Odgovoreno: 06. 07. 2009.
    • Poštovana,
      Vama je predložena jedina adekvatna terapija koju bi trebalo ispostovati jer u suprotnom posledice mogu biti prisutne u smislu nemogućnosti zatrudnjivanja, bolova, prskanja ciste i daljeg širenja kako mi to zovemo ognjišta endometrioze. Postoperativni tretman se savetuje da bi se i najmanje žarište uništilo jer svaka nova menstruacija predstavlja potencijalni rizik da se ćelije raseju. Alternativa u tom smislu su kontraceptivne tablete koje se piju u kontinuitetu dogovoreno vreme.
      Pozdrav.