Poštovana,
    Da li može na 4d ultrazvuku jasno da se vidi tip ciste na jajniku?
    Hvala

    Odgovoreno: 07. 06. 2009.
    • Poštovani,
      ciste nastaju sekretornim procesima, i grubo uzevši, prema svom nastanku ne predstavljaju tumore jajnika. Međutim, njihovo postojanje svakako zahteva da se načini razlika od drugih tumora jajnika koji predstavljaju opasnost za svaku ženu. U ovu grupu treba ubrojiti funkcionalne ciste (folikulinske ciste, ciste žutog tela, teka luteinske ciste, čokoladne (ter) ciste, policistično oboljenje jajnika, kao i paraovarijalne ciste. U svim navedenim slučajevima postoji mogućnost pojave uvrtanja (torzije) ovih tumora oko njihove peteljke što dovodi do zaustavljanja toka venske krvi, intenzivnih bolova i akutnog abdomena. Ultrazvučni pregled je danas jedan od najbitnijih dijagnostičkih pokazatelja navedenih stanja, i već običnim 2 d ultrazvukom iskusni ginekolog se može opredeliti o karakteru ciste. 4 d pregledom je vizualizacija bolja, ali se definitivna potvrda može postaviti samo nakon određene hirurške procedure.