Poštovani,
    poslednju menstruaciju sam imala 28.04. Uradila sam test pozitivan je na trudnoću, kod doktora na kontroli na ultrazvuku ustanovljena je tudnoća mada je jako mala da bi se vidjela, a doktor kaže 60% je siguran da sam trudna. Prva mi je trudnoća, teško mi je ali moram abortirati. Imam 28 godina, desilo se s osobom s kojom nije trebalo, a od januara sam koristila terapiju koju mi je dermatolog prepisao tretinoin 0.05 + panthenol krem, za akne s kojima se godinama borim. I strogo podvukla da trudnoća ne dolazi u obzir, jer pretpostavljam da plod može biti oštećen. Ginekologu sam rekla za tu terapiju, rekao je da može biti problem ta krema. U četvrtak idem ponovo na kontrolu, pa sam mislila doktora pitati za abortus. Znam da ni jedan doktor ne preporučuje da se prva trudnoća prekida ali ja moram. Svjesna sam rizika i jako, jako, jako se brinem, i duša mi se kida kad pomislim da moram abortirati. Molim vas recite mi, da li je to bolje u državnoj ustanovi uraditi ili je svejedno, bilo privatno ili bolnica. Da li se može raditi u lokalnoj anesteziji? Hoću li opet imati bebu? Molim vas odgovorite mi!
    Pozdrav

    Odgovoreno: 31. 05. 2009.
    • Poštovani,
      naravno da kao lekar moram napomenuti da je abortus najgori moguci vid kontracepcije, ali i to da svaka žena ima pravo na sopstveni izbor. Ukoliko ste sigurni u svoju odluku idealno vreme za prekid trudnoće je između 6 i 8 nedelja, mada su zakonski okviri do 10 te. Abortus se moze odraditi i u lokalnoj anesteziji, ali vam je moj savet da to odradite u intravenskoj analgeziji (vrsti anestezije koja će vas lako uspavati, kompletno obezboleti, a nije duboka anestezija kao kod ozbiljnih opreativnih zahvata). Abortusi su danas rutina te se podjednako dobro sprovode kako u državnim tako i u privatnim ustanovama. Naravno da nose određenu vrstu rizika, ali to se dešava u retkim i izuzetnim slučajevima. Ako se tako nešto desi postoji opravdana bojazan za naredne mogućnosti zatrudnjivanja, ali ponavljam da se to dešava samo izuzetno. Najbitnija u svemu je vaša odluka i poverenje u svog ginekologa.