Poštovani,
    imam 34 godine, i redovnu menstruaciju. Zadnji put menstruacija mi je bila oskudnija, i kraće je trajala. Inače, od kad sam počela dobijati menstruaciju, imam mnogo jake bolove. Jedino mi pomazu ampule diklofena, i to dve, tri u toku jednog meseca ciklusa. Koristim ampule već godinama, mnogo godina. Molim vas, da li možete da mi predložite neke druge lekove za moje velike bolove. Analgetik mi ni jedan ne pomaže, kao ni rapten tab. Brufe. Da li može da bude opasno dugo korišćenje diklofen ampula?
    Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 31. 05. 2009.
    • Poštovani,
      veliki procenat žena ima bolne menstrualne cikluse što se stručno naziva dismenorea. Sama žena iskustveno proceni momenat kada je potrebno uzeti terapiju. Ono što je bitno  primiti je u pravo vreme, tj. ne dozvoliti da se bol razvije već u fazi blagih i početnih nelagodnosti. Možete probati supozitoriju diklofenaka u dozi od 50 mg (rektalni čepić), koji deluje jako brzo, i ukoliko je bolan samo prvi dan menstruacije obicno 2 tablete aplikovane na 12 sati budu dovoljne, a delovanje je lokalno. Takođe postoje i biljni preparati kao sto je tableta cefadian koja se koristi 2x1 10-15 dana premenstrualno, ili se može uzimati i 1-2 tablete svakodnevno. Ukoliko imate naglasen i pms pozitivno može uticati primena tab. Primolut nor 2x1, od 16og dana ciklusa narednih 10 dana. Ona ce uticati na kvalitet menstrualnog krvarenja, smanjenja osećaja bola i otkloniti psihičke promene koju svaku menstruaciju prate (nervozu, promenu raspoloženja, pojačan apetit. .) Ukoliko kod vas i dalje ne deluje savetovana terapija možete nastaviti sa korišćenjem ampula jer takvu vrstu bola neprijatno je trpeti, a 2-3 ampule mesečno nisu količina koja bi dovela do smetnji. Predložiću još samo neke od analgetika koje možete probati: nimulid lingvalete (sišu se te ostvaruju brz efekat preko sluzokože usne duplje, a i prijatnog su ukusa), ili naproksen tablete. I još jedna velika napomena, fizička aktivnost. Iznenadićete se promenom inteziteta bola ukoliko aktivno počnete da se bavite nekom vrstom sporta.