poštovana,
    Pre dva meseca su mi lekari otkrili neko zadebljanje na materici, kažu da je neki miom. Šta to znači, kako se leči i da li mogu da imam dete
    Hvala

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovana,
      Miomi su najčešći dobroćudni tumori materice.Uglavnom se sreću posle 35 godine, tako da su veoma retki pre 20 godina i posle menopauze.Njihov rast zavisi od delovanja estrogena, odnosno od funkcije jajnika.Najčešće se pojavljuju u većem broju, ređe pojedinačni, veličine od zrna prosa pa do ogromnih razmera.Razlog nastanka je nepoznat. Najčešće se otkrivaju slučajnim pregledom, ili ciljanim ispitivanjem kada se ispolji neki od simptoma (obilnije i produženo menstrualno krvarenje, osećaj pritiska u maloj karlici, bolovi u krstima, smetnje sa mokrenjem, sterilitet ili infertilitet). Dijagnoza se može postaviti ginekološkim, ultrazvučnim pregledom, histeroskopski i histerografski ili u toku operacije. Što se tiče terapije; miomi ukoliko ne daju tegobe i manjih su dimenzija od 5 cm najčešće se samo prate periodičnim pregledima. Da li će dovesti do problema steriliteta zavisi od njihovog položaja, tj da li deformišu šupljinu materice ili ne.U više od 80% ne stvaraju komlikacije u tom pravcu. Ako i nakon 2 godine pokušaja na trudnoći ne dođe do uspeha tada se obratiti ginekologu i razmotriti neku od hirurških procedura, jer to je jedini način lečenja
      Pozd