Poštovani,
    pre manje od mesec dana sam uklanjala kondilome na grliću materice i na ulazu u vaginu. Rezultati papa nikolau testa su u redu. Prošlo je 2 nedelje meni spoljašnje ranice još uvek nisu zarasle, pa se pitam da li je to normalno? I sve vreme imam tamno žućkasti-braon sekret i svrab u predelu sluzokože vagine. Molim vas za odgovor.
    Hvala

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovana,
      kondilomi se uklanjaju na 2 načina: laserom i radiotalasima. Oba načina daju identične rezultate, tj izlečenje, s tim da je oporavak nakon korišćenja lasera mnogo brži. Naime već za 2-3 dana dolazi skoro do potpunog zaceljenja sluzokože dok taj proces može trajati i više od 3 nedelje nakon radiotalasa. Što se tiče grlića tu je proces zarastanja malo drugačiji jer najpre površina koja je nekom od tehnika tretirana se odlubljuje i izlazi u obliku žućkaste, sukrvičave ili krvave sekrecije (zavisno od stepena infekcije i dubine rada), a tek nakon toga dolazi do zaceljenja. Zato je sekrecija uobičajna obično do 3 nedelje, kada se i zakazuje prva kontrola, a potpuno zarastanje se dešava u toku 2 meseca. Kako je sekret stalno prisutan to je moguće da se razviju gljivice u vagini koje izazivaju svrab(nista neuobicajno). Konsultovati svog ginekologa da li je vreme ukljuciti terapiju u vidu vaginaleta i kreme i problem će biti rešen.