Poštovana,

    Da li je tačno da je veća verovatnoća da se dobije rak grlića materice ukoliko se menjaju češće partneri ili ukoliko partner menja često partnerke, a ima jednu stalnu?

    Hvala

    Odgovoreno: 25. 05. 2009.
    • Poštovana,
      tačno je da je veća verovatnoća da se dobije rak grlića materice ukoliko je promena partnera češća, što važi za oba pola, iz razloga što je veća verovatnoća da se dobije neka od polno prenosivih bolesti, u prvom redu HPV virus koji se smatra dominantnim razlogom nastanka karcinoma grlića. Postoje više tipova HPV virusa i nisu svi podjednako maligni. Najrizičniji su tipovi 16 i 18. Ukoliko dugo perzistiraju u organizmu, ukoliko naš imuni sistem nije dovoljno jak da se sa njim izbori, ako postoji još neka druga bolest u organizmu, ukoliko ste pušač, sve to može zajedno doprineti razvoju bolesti. Savet je uvek koristiti kondom kod promene partnera ili kod sumnje u partnerovo seksualno ponašanje. Najbitnije je reći da je neophodno jednom godišnje otići na ginekološki sistematski pregled i na taj načini  dobiti uvid u sopstveno zdravstveno stanje i ukoliko ne postoje nikakvi simptomi niti tegobe.