Postovani, molim vas za savet, imam bakterijsku vaginozu / gardalla vaginalis, moj ginekolog mi je rekao da koristim macmiror vaginalete, simptomi su ostali pa mi je rekao da predjem na poliginax vaginalete, koliko sam se ja informisala za moj problem se daje orvazil i to vaginalete i tablete, moje pitanje je da li ja mogu samoinicijativno da pocnem sa orvazilom i kako se to pije i da li je potrebno leciiti i partnera, posto i on kaze da ima neko "peckanje", a pre mesec dana sam lecila ureaplazmu i mikoplazmu doksicilinom/ 10 dana po jednu tabletu, nalazi su pokazali da ih vise nemam. Partner je isto popio 2 kutije doksicilina, ali on nije davao analize, interesuje me da li je to peckanje i scedak koji on kaze da mu se pojavio od bakterijske vaginoze ili od ureaplazme i mikoplazme koju smo lecili i da li i on treba da uzima orvazil tablete, dok mu ne stignu rezultati koje je naknadno dao. Pozdrav i hvala unapred

    Odgovoreno: 11. 06. 2013.
    • Poštovana,
      Gardnerella vaginalis je mali gram negativan, nepokretan bacil. Lekovi izbora su derivati nitromidazola kao što su metronidazol, ornidazol, tinidazoli, orvagil, odnosno clindamycin. Za vreme lečenja se preporučuje apstinencija ili zaštićeni polni odnos (kondom) . Vrlo je važno naglasiti da se leče oba partnera istovremeno. Javite se ginekologu da vam prepise adekvatnu terapiju i dozu, jer terapija ipak ne ide bez pregleda. Bez pregleda.