Postovani, moj problem, neredovne menstruacije, prvi put se javio jula 2011, posle povratka iz amerike, gde sam boravila 30 dana i gde sam iskusila, meni do tada nepoznat, neopisiv osecaj strasno intenzivnog i svakodnevnog straha da mi ne ukradu dete. Mozda zvuci neobicno i po malo smesno, ali tako je bilo. . . Po povratku u evropu, menstruacija je prvi put izostala i postala neredovna. Poslednja je bila 11. Juna 2011, pre putovanja, sledeca avgusta, onda oktobra ili novembra. . . 27. 12. 2011. Popila sam the day after pill. Vec 3. 1. 2012. Sam dobila menstruaciju. Sledecu 4. 2. 2012, kada krvarenje nije prestalo do 20. 2. 2012. , pa uz tabletu primoluta jeste. Sledeci problem sam, verovatno, izazvala sama, kada sam terapiju primolutom prekinula na svoju ruku i nisam je sprovela po preporuci lekara. Od 4. 2. 2012. Do danas, 12. 5. 2012, vise nisam imala menstruaciju, a od prestanka uzimanja primoluta (4 tablete) pocinju problemi skoro identicni klimaktericnim tegobama, valunzi, poremecaj sna, nocno znojenje, dnevna iritabilnost. . . . Molim za savet kako da vratim hormone u balans, a ako je u pitanju menopauza, onda sam zainteresovana iskljucivo za koriscenje bioidenticnih hormona. Da li se i gde kod nas primenjuju? Ili kako da do njih dodjem? Ko bi mi, kako i gde odredio terapiju? Imam 43 godine, uredan ginekoloski nalaz, uradjen marta 2012, gde je ultra zvuk cak pokazao da nema govora o klimaksu, a zatim su neka dva hormona, koja ukazuju na klimaks bila povecana. Mamografija uredna, april 2012. Receno mi je da ponovim analizu hormona, sto cu uraditi za 10 dana i da uzivam u zivotu. Ja bih rado uzivala, ali mi tegobe to ne dozvoljavaju da tako bude u potpunosti. Molim za savet. Unapred hvala, milena

    Odgovoreno: 21. 12. 2013.
    • Poštovana,
      Verovatno je doslo kod vas do hormonskog poremecaja, treba kod vas da se izazove menstruacija prvo (ako je nemate) zatim da proverite hormonski status na sledeci nacin (fsh, lh, estradiol, progesteron 7, 14, 21 dan ciklusai prolactin i testosteron samo 14 dan ciklusa) da biste dobili adekvatnu terapiju.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com