Postovani doktore, molim vas da mi rastumacite ovaj nalaz: posle 18 meseci od operacije: n87. 1 dysplasia cervititis uter/ st. Post konisationem pvu pp h sil 2014. Ciklusi redovni. Spoljne genitalije uobicajenog izgleda za dob i paritet. Pod spekulima uobicajena kolicina sekreta. , grlic uobicajene velicine, koniziran, epitelizovan, ne krvari. Palpatorno vagina prolazna za 2 pp, glatkih zidova, uterus u avf, gladak, pokretan, bezbolan. Obostrano u predelu adneksalnih loza nema palpabilnih patoloskih promena. Rektalno mala karlica slobodna, parametrija obostrano glatka, zadebljana i lako skracena. Uzeti papa i vs: anamneza: st. Postkonizationem pvu pp hsil citoloska dijagnoza nilm doderleinova flora: ++ bakterijska mesovita flora: + cilindricni epitel: + leukociti: + pacijent nema nikakvih tegoba. Pored preostalog dela nalaza, akcenat je narocito na doderleinovoj flori. Da li se ona u ovom slucaju nalazi u "visku" ili dva plusa znace da je u "manjku". Zasto je ova flora oznacena u ovom nalazu, a do sada nije bila. Da li bi trebalo leciti ovu upalu, ako to ona jeste? Vec dugo pacijent nije koristio vaginalete koje sadrze doderleinove bacile. Sta govori rektalni nalaz male karlice? Molim vas za vase strucno misljenje. Hvala unapred.

    Odgovoreno: 01. 07. 2015.
    • Poštovana,
      Hsil – high-grade (visokog stepena) skvamozna intraepitelijalna lezija je posledica dugo trajne upale grlica materice (cervicitis) i to pokazuje vas citoloski nalaz.