Zdravo, imam 24 godine i pokusavam da ostanem u drugom stanje ali ne uspevam. Moj muz i ja smo 5 god zajedno, nakon druge godine ostala sam trudna (nismo pokusavali nego se desilo cak mogu i da kazem slucajno jer se nismo mnogo pazili nego smo pokusali da izbegnemo) naravno da sam htela da zadrzim dete, saznala sam da sam trudna u julu 2012god da bi 2, 3 meseca posle saznala da beba ima gastrosizu, savetovali su me da rodim i da ce posle rodjenja beba biti operisana, porodila sam se 4. 02. 2013 carskim rezom u 37-oj nedelji trudnoce. Beba je nakon 17 dana preminula. Mislim da nema potrebe da objasnjavam kako je to uticalo na mene, svi ti meseci borbe, sumnje i mucenja da bi na kraju to dozivela. Nekoliko meseci nakon toga nisam ni zelela da pomislim o drugom detetu. Da bi se kasnije malo oporavila i osetila veliku potrebu da imam bebu, da nekome pruzim svu tu ljubav. Medjutim nikako ne uspevam od tada da ostanem u drugom stanju. Moram da napomenem da nisam sve radila tj nisam obracala toliku paznju na plodne dane u pocetku ni na to kada imamo odnose. U aprilu 2014 sam imala vandredna krvarenja ne tako intenzivna kao menstruacija, nekih 15 dana posle menstruacije. Otisla sam kod gonekologa koji je ustanovio da imam fibrom ili polip, zakazao mi je intervenciju uklanjanja fibroma za 20sept zbog odmora. Jos da napomenem da se od juna 2013 nalazim u francuskoj. Pre toga mi je dao uput da uradim analize vezano za hormone i rekao je da je sve u redu po tom pitanju. Pre intervencije uklanjanja fibroma proveravali su da li su mi jajnici prohodni (zaboravila sam kako se tacno zove ta intervencija) i rekli su da je sve u redu, savrseno prohodni. Kao sto rekoh 20 septembra 2014 su mi uklonili taj fibrom i ginekolog mi je dao terapiju koju sam pocela da pijem mesec dana kasnije u pitanju je clomid od 2-6 dana ciklusa, i utrogestan od 16-26dana ciklusa, koju pijem sve do sada. Na ultrazvuku u januaru je sve bilo u redu, kada idem na ginekoloski pregled takodje je sve u redu. Muz je takodje radio spermogram i spremokulturu pre dva meseca i sve je u redu. Takodje sam i ja radila test na hlamidiju i to je u redu. Menstruacije su mi na nekih 30, 31 dan. Nemam nikakve simptome ovulacije pa sam poslednjih 2 meseca koristila testove za ovulaciju koje sam koristila od 12 do 22 dana ciklusa, predproslog meseca nisam imala nijedan test pozitivan. A ovog sam imala dva dana zaredom 16, 17 dana ciklusa. Posle toga nisam ni koristila (i sa tim imam sumnju jer je rok trajanja testova bio do aprila 2015 sto sam naravno kasnije videla pa ne znam da li to moze da utice, jer sam ih bas u aprilu i iskoristila) . Sto se tice odnosa imali smo sva tri dana kada su mi testovi pokazali pozitivno, a inace se trudim da bude nekako spontano bez stresa i nekad se desava da bude 1 nedeljno ali u vreme ovulacije je na svaka 2 dana. Isto da napomenem da sam porucila caj macinu travu, posto ovde o tome ne mogu nikog da pitam zato se vama obracam da li je dobro da se pije u mom slucaju i kada tacno?. Jer ja pijem od prestanka menstruacije do moguce ovulacije. Isto tako bi htela da me posavetujete sta dalje da radum i da li je mislite da je potrebno da obavim jos neke preglede? Unapred hvala

    Odgovoreno: 08. 05. 2015.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite profesionalni kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da bi ste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis) , takodje savetujem vam da uradite uz pregled posle 21 dana ciklusa da bi ste proverili da li su vam cisticni/policisticni jajnici, proverite hormonski status na sledeci nacin: fsh, lh, estradiol. Progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa i prolaktin samo 14dan ciklusa (obratite paznju na nivo progesterona 21 dan ciklusa) .