Postovanje! Imam 23 godine. Prije jedno mjesec dana bila sam na privatnom ginekoloskom pregledu (kod ginekologa koji je inace i strucnjak za neplodnost) . Dosla sam zbog tupih bolova u donjem djelu trbuha koji su trajali tjedan dana. Ultrazvukom je posumnjao da mi je amh smanjen za godine i poslao me da izvadim amh, on je iznosio 18, 49 pmol/l. Prema referentnim intervalima ja sam shvatila da mi je amh zadovoljavajuci ali dr. Kaze da je nizak za moju dob i da takav amh imaju zene od 30-tak godina. Preporucio mi je balera pilule (da sacuvam jajne stanice) . Pa sad ne znam dali da ih pocnem piti ili ne? Dali ce mi one uopce pomoci? Kontracepciju do sad nisam pila. Isto tako dijagnosticiran mi je sactosalpinx na oba jajovoda. Ultrazvukom se jasno vide vrecasta prosirenja. Dr. Je posumnjao na klamidiju. Napravila sam bris i bio je pozitivan. Pila sam sumamed 3 dana po 2 tablete dnevno, kao i moj partner. Ovih dana bi trebala ponoviti bris. Trenutno me nista vise ne boli, iscjedak je normalan. Svake godine idem jednom do dva puta na pregled, cisto da vidim dali je sve ok i vec godinama je papa test i ultrazvuk bio uredan, a prije 2 godine i bris na klamidiju negativan. Nikada nista, cak ni gljivice nikada nisam imala i zato su mi ovi nalazi kao grom iz vedra neba. Pitala sam dr. Dali se takvi jajovodi mogu izljeciti, a on je rekao da mi preostaje laparoskopija ili potpomognuta oplodnja, ukoliko se odlucim za trudnocu. I da napomenem - zadnjih godinu dana, svako 2 - 3 mjeseca imam krvarenje sredinom ciklusa. Zadnje krvarenje sam dobila 16. Dan ciklusa (obilnije nego inace) i trajalo je 15 dana. Molim vas vase misljenje o tome kolike su sanse da uz zacepljene, vrecaste jajovode (sactosalpinx) i los amh mogu prirodno zatrudniti. I dali je bolje da odmah krenem s pretragama i pokusajem trudnoce ili mogu cekati jos par godina, s obzirom da mi ni amh nije najbolji. I zanima me dali je mozda infekcija klamidijom trajala neko duze vrijeme, a da nisam primjetila, s obzirom da su mi jajovodi postali vrecasti. I dali je moguce da mi na sljedecem pregledu nakon izljecene klamidije jajovodi budu opet normalni ili je napravljena nepovratna steta na njima? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru. Veliki pozdrav.

    Odgovoreno: 29. 04. 2015.
    • Poštovana,
      Zbog zcepljenost i adhezije savetujem vam da udnocu planirate putem vto (vantelesno) , savetujem vam da uradite profesionalni kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da bi ste proverili da li imate hronicnu upalu grlica materice (cervicitis & colpitis) koju treba adekvatno leciti, takudje savetujem vam da uradite uz pregled (posle 21 dana ciklusa) da bi ste proverili da li su vam cisticni/policisticni jajnici, proverite hormonski status: fsh, lh, estradiol. Progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa i prolaktin samo 14dan ciklusa (obratite paznju na nivo progesterona 21 dan ciklusa) .

      procitajte nas clanak o cervicitisu i colpitisu na sajtu stetoskopa.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com