Postovani imala sam molu hydatidosa, uradjena mi je kiretaza, beta hcg mi je spao na 1. 5, radila sam redovno ultrazvuk i sve je ok, medjutim sada sam dobila patoloski nalaz koji bas i nerazumijem, pa bih vam bila zahvalna ako bi mi mogli pojasniti dali je sve ok, ja cu taj nalaz prepisati ovdje, mozda sam pogrijesila sa ovim temama, mozda sam trebala ja stvoriti temu ali nemojte mi zamjeriti nova sam pa se bas ne snalazim patohistoloska dijagnoza: mola hydatidosa makroskopski opis: kiretman materista mikroskopski opis: materijal se pregleda u serijskim presjecima, sadrzi djelice decidue normalne gradje za ranu trudnocu, kao i grupe horijalnih resica. Sve horijalne resice su blago do izrazito edematozne, hipercelularne strome, a u nekim od krupnijih (maticnim) resicama se stvaraju prazni pseudocisticni prostori. Konture resica su najcesce nepravilne, lako nazubljene ili plitko zasjecene, upadljiva je proliferacija trofoblasta na povrsini brojnih resica koja zahvata cijeli njihov obim. U toj proliferaciji dominiraju citotrofoblasti cija si jedra umjereno nejednaka, hiperhromaticna, dok su sinciciotrofoblasti normalnih citoloskih osobina uz mjestimicnu vakuolizaciju citoplazme. Trofoblasti u sitnim fokusima nekrotizuju. Uocava se i veca kolicina ekstravilusnog trofoblasta bez posebnih celijskih atipija. Dobijeni materijal predstavlja ostatke rane trudnoce u kojima nema elemenata embriona/fetusa. Opisane histoloske promjene konzistentne su sa hidatiformnom molom. Jos da napomenem da sam radila papa nalaz 5 mjeseci poslije kiretaze i da je sve uredno, bila bih vam zahvalna da mi pojasnite ovaj nalaz, dali je sve uredu.

    Odgovoreno: 07. 04. 2015.

Komentari na pitanje: #136220

    • Poštovani, imala sam dva spontana u poslednjih godinu dana. Pre toga sam pre 12 godina rodila ćerku, sasvim normalna trudnoća, bez ikakvih posledica. Na pitanje šta da uradim od analiza, svi su rekli da je sve ok. Zanima me Vaše misljenje. Patološki nalaz oba spontana u prilogu. Hvala unapred