Poštovani, prvi put sam saznala da sam trudna u decembru 2013. G. , (ja imam 31. G. , suprug 32. G.) ubrzo je usledio spontani, najverovatniji uzrok trombofilija (da napomenem da sam malo pre saznanja da sam trudna saznala i da imam smanjenu funkciju štitne žlezde i hroničnu upalu štitne žlezde-sadašnja terapija eutirox 75 svaki dan, i tsh iz februara - 1, 43) . Nakon toga 6 meseci pauze, od juna krećemo opet da radimo na bebi u nadi da će se brzo desiti. Međutim, u novembru kada sam dobila menstruaciju mnogo sam se iznervirala i promenila ginekologa (pošto je stari bio u fazonu polako, opustite se, biće…) . Nakon dva meseca ispitivanja utvrđeno je da ne dolazi do pucanja folikula i da je to 90% problem zašto ne ostajem u drugom stanju (dr sumnja na luf sindrom) . Ali ginekolog ni sam nije 100% siguran da li je to u svakom ciklusu tako ili periodično, da li je to posledica smenjene funkcije štitne žlezde. . . Moglo bi da se utvrdi da me prati svaki mesec ultrazvučno ali to je previše stresno, skupo, oduzima vreme…ali je činjenica da trenutno ne mogu da ostanem trudna a drugi problem ne postoji. Nakon završenih analiza (hormoni, brisevi, hcg, ogtt sa insulimenijom, spermogram…sve ok) predložio nam je da uradimo inseminaciju (od trećeg dana ciklusa sam pila klomifen dva puta dnevno, ukupno 5 dana, praćenje folikula svaki drugi dan, dobila injekciju pregnyl od 5000 10-ti dan ciklusa, 12-ti dan urađena inseminacija (sperma obrađena swim up metodom) , nakon tri dana bila na ultrazvuku, folikuli pukli, žuto delo pravilnog oblika, međutim do trudnoće nije došlo. Ginekolog predložio dva ciklusa pauze, tj. Da se opustimo i radimo na bebi, da se slučajno ne desi i da se jajnici odmore od terapije. Nakon dva ciklusa mi predlaže opet inseminaciju sa stimulacijom i sa malo jačom terapijom pregnyla, i ako ta inseminacija na uspe sledeći korak koji mi ginekolog predlaže je vantelesna oplodnja da ne bismo gubili vreme. Šta vi mislite o celoj situaciji i da li imam razloga za brigu? Posle inseminacije smo se baš razočarali, posebno suprug koji je uvek bio poztivian i optimista. Unapred zahvalna

    Odgovoreno: 31. 03. 2015.
    • Poštovana,
      Uradite uz pregled posle 21 dan ciklusa da biste proverili da li su vam cisticni jajnici, savetujem vam da proverite hormonski status bez terapije na sledeci nacin: fsh, lh, estradiol. Progesteron 7, 14, 21 dan ciklusa i prolactin, tsh, t3, t4 samo 14 dan ciklusa (obratite paznju na nivo progesterona 14 dan ciklusa) , tako ce biti jasnija slika.