Poštovani, molim za obrazloženje nalaza: ''ureaplasma urealyticum > 10 000 ccu/ml azithromycin (hemomycin) s ciprofloxacin (ciprocinal, marocen) i doxycidin (dovicin) s eritromicin (eritromicin) s josamycin s klaritromycin s ofloxacin (visiren) s penicilin g (jugocilin, cliacil, bimepen) - pristinamycin s tetracyclin (amracin, dovicin) s'' da li je moguće da postoji ureaplasma a da je vs ii grupa. Koliko je ta ureaplazma opasna i koliko se dugo leči? Hvala unapred. Pozdrav

    Odgovoreno: 21. 03. 2015.
    • Poštovana,
      Ureaplazma (ureaplasma urealyticum i ureaplasma parvum) , je vrsta mikroorganizma iz porodice mikoplazmi, koja uzrokuje određene genitalne infekcije, kao i neplodnost, kod muškaraca i kod žena. S obzirom da se mikoplazme i ureaplazme prirodno nalaze u organizmu ljudi, pacijenti se ne testiraju rutinski na ove bakterije. Žene koje iskuse neplodnost, ponavljanje gubitka trudnoće, bol u maloj karlici, premenstrualne simptome ili simptome vaginalnih infekcija, treba da se testiraju. Često se radi test kulture, sličan papa testu, uzimanjem brisa iz vagine. Uglavnom nema simptoma prisutnosti ureaplazme, ali ove bakterije mogu postati uzročnici infekcije u slučaju oslabljenja imuno-sistema (dok u slučaju zdravog imuno sistema često ne uzrokuju bolesti) . Laboratorijska dijagnoza se radi uzimanjem kulture. Ureaplazme proizvode ureazu, uz pomoć koje razlažu tj. Metabolišu ureu (sastojak mokraće kod sisara) . Na ovaj način se može izdvojiti ureaplazma. Mikoplazme, a samim tim i ureaplazma, spadaju u najmanje bakterije koje mogu da opstanu bez domaćina, i koje za razliku od ostalih bakterija nemaju ćelijski zid; umesto toga, one žive u drugim živim ćelijama. Ureaplazma takođe pripada familiji mikoplazmi. Oko 70% seksualno aktivnih odraslih je domaćin neke od ovih bakterija. Međutim, kada dođe do značajnijeg razmnožavanja, mogu nastati problemi, kao što je zapaljenje male karlice, uretritis i gubitak trudnoće.
      Pozdrav

Komentari na pitanje: #135766

    • Dali se moze ureaplazma urealyticum moze licijeti sa azithromycinom 250 mg?