Poštovani, u 36. Sam nedelji trudnoce. Imam genitalni herpes već 6 godina što je i potvrđeno imunoenzimskim testom (hsv1 igm-negativan hsv1 igg -2, 7 hsv2 igm-negativan hsv2 igg 1, 9) . Imala sam jedan recidiv u 28. Nedelji i prošle nedelje blago peckanje koje je prestalo nakon lokalne upotrebe aciklovira. Moj ginekolog će od 37. Nedelje da mi uvede oralnu terapju aciklovirom. Zanima me da li bi i pored oralne terapije bio indikovan carski rez, ili je moguć i prirodni porođaj?

    Odgovoreno: 04. 03. 2015.
    • Poštovana,
      Bez panike, ukoliko ste herpesom zaraženi pre trudnoće ili tokom prvog tromesečja, a vaša je beba uspela na vreme stvoriti dovoljno antitela, ako pre porodjaja nemate znakove izbijanja herpesa normalno ćete moći roditi prirodnim putem. Ukoliko pre porodjaja ima znakova izbijanja herpesa morat ćete roditi carskim rezom.