Poštovani, možete li mi nakon opisanog reći o čemu bi se moglo raditi. Napominjem da sam te promjene dobila tek odnedavno. Menstruacije su mi uvijek bile uredne, plodne dane nisam osjetila. Imam 34 g. U sredini ciklusa sam imala blagi krvavi iscjedak koji je trajao 2 dana popraćen bolovima, bolovi nisu stali sve do menstruacije. Par dana prije menstruacije opet sam primjetila malo krvi na papiru potom je uslijedila menstruacija, od 6 dana, jako bolna kao nikad. Nakon nje, nakon 2 dana opet malo krvi na papiru. I bolovi se nastavili. Budući da su mi papa, uzv, brisevi na bakterije, ca-125, cea, svi uredni, urinokulura uredna, uzv abdomena uredan, može li se raditi o disbalansu hormona? Mogu li od toga poremećaja hormona (ako je) bit bolovi i grčevi u maternici koji traju u cijelom ciklusu povremeno? Ili se radi o nečemu drugom? Nagađam da su hormoni? Kako otkriti od čega bol kao pred menstruaciju čitav mjesec i taj iscjedak u sredini i ta sitna krvarenja prije i poslije menstruacije? Bolovi mi traju konstano, nekad manje, nekad više ali su tu. Bila sam i na ct-u abdomena sve je u redu, za jajnike piše da je na desnom folikularna cista, a uterus retroponiran. Ostali organi uredni. Ostalo nisu vidjeli. Šta da više kontroliram, kako da otkrijem od kuda bol? Imam pritisak i na crijeva i mjehur od svega. Počela sam piti i kontracepciju tek ovaj mj. Da se malo smiri no još ništa. Lp

    Odgovoreno: 16. 02. 2015.
    • Poštovana,
      Savetujem vam da uradite uz pregled posle 21 dana ciklusa da bi ste proverili da li su vam cisticni jajnici, proverite hormonski status, ako imate bolove prilikom odnose savetujem vam da ponovite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da bi ste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis) koju treba adekvatno leciti.