Postovani. . Prije svega, 1992-o sam godiste. . Dvije godine sam u braku i nemam djece, posto sam planirala trudnocu otisla sam kod gin. Cisto da vidim da li je sve ok. . Jer nikad nisam prije bila, medjutim nakon ultra zvuka uocena mi je cista na desnom jajniku, radila sam ca 125 i ct zdjelice, ca je uredan a ct je pokazao da je rijec o endometrijalnoj cisti koju moram hirurski otkloniti. . Pitanje - da li ce to ostaviti traga, da li cu moci normalno zatrudniti, ili ce biti komplikovano? Koliko je sigurna operacija i opasna ta vrsta ciste na plodnost? S obzirom da nisam radjala. . Unapred hvala!

    Odgovoreno: 11. 02. 2015.
    • Poštovana,
      Bez pamike, endometrijalne ciste se razvijaju od tkiva materice koje se premestilo iz materice do jajnika. . Cista može biti ispunjena isključivo tečnošću ili tečnošću i tkivom. Operativni zahvat (hirurski ili laparaskopski) je rutinski i izuzetno su pozitivni rezultati. Bice sve uredu.