Poštovani, imam 39 god. , dva porođaja iz sebe. Obzirom da posle godinu dana braka nisam mogla doći do željene trudnoće, suprug i ja smo krenuli na detaljna ispitivanja. Posle saznanja da je sve u redu sa oboma, stimulisani su mi ciklusi, prvo lekovima, a onda menopur inj. Posle godinu dana iz prirodnog ciklusa, bez stimulacije sam uspela da zatrudnim, 2009. Godine. Odmah posle porođaja došlo je do stvaranja ciste na desnom jajniku, tri meseca hormonske terapije mi nije pomoglo da se cista smanji pa mi je savetovana druga trudnoća. Ubrzo je došlo do druge trudnoće, da bi nakon porođaja saznala da cista nije nestala, nego je porasla na 115x93 sa pregradama. Od tada, 2011. God. Do danas cistu redovno pratim, smanji se pa poraste, najvise do 50cm. Pre godinu dana sam uradila beta hcg, afp, ca125, he4, roma index, sve je bilo u granicama normale. Sada je cista vel. 31x24cm, nepravilnog oblika, ca 125 je 35, 4 (uradila sam ga 15. -og dana ciklusa) a pojavio se i miom 7mm na zadnjem zidu materice. Menstruacije su redovne, normalne kao i ovulacije koje su vrlo bolne. Molila bih vas za savet, budući da je doktor kod kojeg se lečim, do sada smatrao da je to sve za praćenje. Uzgred imam bolove u trtičnoj kosti dok sedim pa ne znam da li da to pripišem cisti ili kičmi. Srdačan pozdrav

    Odgovoreno: 31. 01. 2015.
    • Poštovana,
      Ciste su posledica hormonskog poremecaja, razlicite su misljenja u nacinu lecenja, do 4-5 cm moze se pokusati hormonskom terapijom, ako je cista veca onda se savetuje operativni zahvat (laparaskopski ili klasican operativni zahvat) zatim obavezna hormonska terapija da ne bi ponovo se stvorila cista. Takodje savetujem vam da urdite kolposkopski pregled sa cervikalnim i vaginalnim brisevima da bi ste proverili da li imate upalu grlica materice (cervicitis) .

      procitajte nas clanak o cervicitisu i colpitisu na sajtu stetoskopa.

      ginekoloska ordinacija “aras”
      http: //www. Wix. Com/aburasrami/aras
      dr rami aburas
      dobracina 6/1
      tel. 2622832
      ramiaburas@hotmail. Com